Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Jakie stosować opryski przeciwko grzybom na roślinach w ogrodzie?

Jak wiadomo o ogród trzeba dbać i dlatego też bardzo ważną rzeczą są opryski przeciwko grzybom. Najlepszą porą na realizację na spryskanie preparatami antygrzybicznymi jest wiosna. W tym czasie rozwijają się różnego rodzaju groźne choroby dla roślin - parch jabłoni, mączniak, fytoftoraza i wiele innych. Jeśli chodzi o rozwój grzybów to bardzo sprzyja temu wilgoć oraz parne powietrze. Opryski przeciwko grzybom powinny być powtarzane 2-3 razy w ciągu sezonu.

Choroby jakie mogą dopaść nasze rośliny

Chorób, z którymi męczą się rośliny jest bardzo dużo i dlatego należy je odpowiednio zabezpieczyć. Warto wiedzieć czym charakteryzują się konkretne choroby i jakie są ich cechy charakterystyczne i w jaki sposób można w jakimś stopniu zabezpieczyć rośliny przed ich działaniem. - Parch - Jest to jedna z najgroźniejszych chorób z jakimi mogą mieć do czynienia rośliny. Pierwszym objawem tej choroby jest pojawienie się brązowych plamek na liściach. Kolejnymi objawami jest korcowacenie skórki na owocach. Objawy mogą pojawiać się co roku i dlatego też należy zainfekowaną roślinę opryskiwać co roku zanim pojawią się na niej pąki. Jednym z bardziej skutecznych środków na tą chorobę jest Antracol, jednak nie można go stosować jeżeli temperatura powietrza przekracza 10 stopni.

Niebezpieczna rdza

Jest to choroba, która atakuje zarówno drzewa jak i krzewy owocowe czy też rośliny ozdobne i warzywa. Na liściach pojawiają się żółte plamy a pod nimi brązowe brodawki. Opryski na tą chorobę prowadzi się od różowego pąka do zakończenia kwitnięcia. Opryski należy powtarzać dwa razy w sezonie z przerwą około 10-14 dni. Przykładowymi preparatami, które są skuteczne w tym zastosowaniu są Score 250 EC czy też Miedzian 50 WP.

Czarna plamistość róży

Choroba atakuje liście i łodygi. Pierwsze objawy choroby widoczne są na górnej stronie liści, które są starsze. Liście żółkną i bardzo szybko opadają na ziemię. Dlatego też choroba ta bardzo często nazywana jest opadziną liści. Bardzo często choroba ta atakuje róże, jednak nie tylko. Może atakować także inne rośliny ozdobne.

Fytoftoraza

Grzyb ten atakuje w głównej mierze rośliny iglaste, głównie tuje, ale także inne krzewy i byliny ozdobne. Może pojawiać się także na roślinach użytkowych takich jak pomidory czy też papryka. Cechami charakterystycznymi tej rośliny jest pojawianie się smug oraz nekrozy na liściach i pędach. Następnym krokiem jest ich żółknięcie czy też zamieranie. Jak widać chorób, z którymi trzeba walczyć jest całkiem dużo i dlatego też warto stosować opryski przeciwko grzybom różnego rodzaju.

Podziel się !