Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Nadawanie kształtu drzewom - czyli jak się formuje drzewa

Formowanie drzew to proces nadawania kształtów drzewom. Formowanie drzew odbywa się za pomocą odpowiednich stelaży. Najczęściej, to tego typu zabiegów, wybierane są stelaże metalowe. Stelaż może mieć różne kształty. Może na przykład przybrać formy geometryczne. W zależności od designu swojego ogrodu, możesz dobrać stelaż w odpowiednim kształcie. Istnieje oczywiście też możliwość stworzenia własnego stelażu.

Stelaż stworzony przez siebie samego na pewno będzie dokładnie taki, jakiego potrzebujesz. Formowanie drzew to zabieg, któremu trzeba poświęcić sporo uwagi. Stelaże już umieszcza się przy drzewie najpóźniej do pierwszego roku od posadzenia drzewa w ziemi.

Jakie gatunki drzew najlepiej formować?

Uznaje się, że najlepiej proces formowania przechodzą następujące gatunki drzew: buk pospolity, grab pospolity, klon polny, lipa drobnolistna, drzewa owocowe (na przykład jabłoń). Formowanie drzew to nic innego jak umieszczanie i oplątanie gałązek drzewa do kształtnych stelaży. Formowanie drzew to także odpowiednie przycinanie gałęzi drzewa. W zależności od potrzeby, każdego roku należy przyciąć odpowiednio drzewo, aby uzyskać wymarzony kształt. Przycinanie powinno odbyć się najpóźniej na początku września. Przycinane wykonanie później może narazić drzewo na przemarznięcie. Formowanie drzew to zabiegi, którym trzeba poświęcić sporo czasu, pracy i uwagi.

Jednak każdy ogrodnik, który dba o unikalność swojego ogrodu, podejmie się wyzwania jakim jest formowanie drzew. Drzewa formuje się również po to, aby nie zajmowały dużo przestrzeni na danej działce. Praktyka ta szczególnie jest stosowana w przypadku małych ogrodów. Forowanie drzew to tak naprawdę proces składający się z odpowiedniej pielęgnacji drzewa. Pielęgnacja to nie tylko formowanie gałęzi na stelażu, ale również odpowiednie podlewanie, nawożenie drzewa i ochrona przed zmarznięciem rośliny (mróz, śnieg). Proces czasochłonny. Idealne zajęcie dla miłośników pracy w ogrodzie.

Formowanie drzew czyli nadajemy kształty drzewom

Formowanie drzew staje się coraz bardziej popularne w polskim ogrodnictwie. Coraz częściej spotykamy się z wyjątkowymi ogrodami, których deisgn jest przemyślany i odpowiednio zaprojektowany. Formować można również krzewy ozdobne. Formowanie drzew to nadawanie drzewom swoistego kształtu. Kontrola nad ich rośnięciem i dbałość o ich kondycję. Pamiętajmy, że kształt drzewa to jedno, najważniejsze jest, aby drzewo było zdrowe i odpowiednio zadbane. Formowanie drzew to zadanie dla każdego, kto kocha rośliny, jest cierpliwy i skłonny poświęcić swój czas na odpowiednią pielęgnację drzewa.

Podziel się !