Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Cegła ręcznie formowana. Eko i ergo w jednym

Podziwiając dom, budynek czy nawet zabytek, z pewnością nie zadajemy sobie pytania, czy budulec, z którego został wykonany, to cegła ręcznie formowana. Nad tą kwestią zwykle nie rozczulamy się, bo cegła jest taką oczywistością, że nie przywiązujemy już wagi do tego, w jaki sposób została wykonana, z czego, przy użyciu jakiej technologii. W ten sposób można przeoczyć jedną z najważniejszych kwestii przy budowie domu.


Trwałość czy ekstrawagancja?

Można pomyśleć, że budowa domu z cegły ręcznie formowanej, to czysta ekstrawagancja. Wystarczy wyobrazić sobie, że każda cegła z tych kilku, czy kilkunastu tysięcy cegieł, z których powstaje nasz dom, jest wytwarzana ręcznie.

Dawniej nie było innej możliwości, bo taśmowa produkcja cegieł, ruszyła dopiero w XIX w. a więc produkcja stała się szybsza, tańsza i wygodniejsza. Wraz z masową produkcją cegieł, zaczęła również spadać ich jakość.

Cegła ręcznie formowana to wciąż niedościgniony materiał do budowy, nie tylko trwałego na wieki domu, ale nawet zamku. Tak, tak zamku. O tym jednak za chwilę.


Jak powstaje cegła ręcznie formowana?

Żeby nieco ułatwić, przywołajmy słowa babć piekących ciasto. „Żeby ciasto się udało, potrzebna jest wiedza, najlepsze składniki i mnóstwo serca”. Dokładnie tak formuje się cegły. Na początku potrzebna jest odpowiednia forma, zwykle drewniana. Następnie masę glinianą ręcznie wrzuca się do formy i kształtuje. Naddatek masy odcina się. Na pierwszy rzut oka cegła ręcznie formowana powstaje bardzo szybko i prosto. Jednak to właśnie dzięki pracy i wyczuciu rąk, specjalista tworzy produkt niepowtarzalny. Czuje czy masa jest odpowiednio przygotowana i wymieszana. Dokładnie tak jak z ciastem drożdżowym.


Cegła ręcznie formowana. Eko i ergo w jednym

Cegły formowane w Cegielni Trojanowscy powstają z gliny lessowej. Zawarty w niej kwarc stabilizuje wilgotność pomieszczenia. Oznacza to, że cegły swoiście oddychają. Cegły z gliny lessowej potrafią pochłaniać wilgoć w deszczowe dni i uwalniać ją w dni upalne. Dzięki temu wilgoć w domu utrzymuje się na stabilnym poziomie. To dlatego coraz częściej rezygnuje się z pokrycia takich ścian gipsem i farbą. Surowa cegła ręcznie formowana, znacznie lepiej reguluje wilgotność, niż pokryta kolejnymi warstwami murarskimi.

Gołe, ceglane ściany to zatem nie tylko efekt estetyczny, ale również ergonomiczny i zdrowotny. Ale skoro jesteśmy już przy efekcie estetycznym, warto wspomnieć na czym on polega.


Odcienie i nierówności, czyli dom niepowtarzalny

Kolejną właściwość, jaką posiada cegła ręcznie formowana z gliny lessowej, jest efekt niepowtarzalności, zarówno pod względem barwy, jak i struktury. Cegły wypalane w kręgowym piecu Hoffmanna zyskują delikatne, różnorodne odcienie. Na ścianie tworzy się przez to swoista, subtelna mozaika.

Dzięki ręcznemu formowaniu, na cegłach występują również delikatne nierówności oraz chropowatość, co znacznie ożywia ścianę i czyni ją iście niepowtarzalną. Zdecydowanie się na pozostawienie surowych ścian, bez murarskiego pokrycia, czyni dom nie tylko modnym i eleganckim, ale również czymś ponadczasowym. Oryginalność i ekstrawagancja jest dzisiaj w cenie, dlatego domy zbudowane z cegły formowanej ręcznie zyskują na wartości. Rzecz jasna, nie tylko z powodu walorów estetycznych.


Cegła ręcznie formowana = trwałość

Wróćmy na chwilę do historii zamków. Wiele z nich od wieków trzyma się niemal w nienaruszonym stanie. Cegły zamków, również formowane ręcznie, są nadal w nienaruszonym stanie. Przytoczmy takie budowle jak Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie czy Zamek w Malborku. Cegła ręcznie formowana, właśnie z gliny lessowej, to powód, dlaczego te budowle przetrwały tyle wieków. Jeżeli zależy nam na zbudowaniu prawdziwie trwałego domu, to taka rekomendacja powinna wystarczyć.


Przykładowe wiązania cegieł

Wiązanie flamandzkie
Wiązanie flamandzkie
Wiązanie główkowe
Wiązanie główkowe
Wiązanie kowadełkowe
Wiązanie kowadełkowe
Wiązanie krzyżowe
Wiązanie krzyżowe
Wiązanie śląskie
Wiązanie śląskie
Wiązanie wozówkowe
Wiązanie wozówkowe

Zbudujmy zamek

No dobrze, nie trzeba od razu budować zamku. Na początek wystarczy wesprzeć te, które już stoją. Pomoc w renowacji ponad 200 obiektów zabytkowych zrealizowała do tej pory Cegielnia Trojanowscy. Za swój wkład, wiedzę oraz materiał, Cegielnia Trojanowscy otrzymała wiele nagród, a owocna współpraca z konserwatorami zabytków, trwa do dziś. Cegły od ludzi, którzy znają się na rzeczy i czerpią z historii najlepsze wzorce są już atutem samym w sobie.

Cegielnia Trojanowscy działa nieprzerwanie od 1976 roku i od tego czasu wyprodukowała ponad 50 milionów cegieł. RĘCZNIE!!! Wieloletni trud, wytrwałość i profesjonalizm zaowocowały produktem, który przetrwa wieki. Cegła ręcznie formowana to zatem podstawa, od której należy zacząć budowę domu.


Zobacz jak wygląda ręczne formowanie cegieł

Podziel się !

Twoja piękna kuchnia